"24 Çok Geç" Projesi Meyvelerini Veriyor…

  • 25 Şubat 2017 Cumartesi
  • Kategori :

Genç MÜSİAD, gerçekleştirdiği her projede, ülkemizin gelişimine yönelik bir amaca sahip olmuştur. Bu amaç doğrultusunda sürekli birbirinden değerli isimleri ağırlar, üyelerine ve diğer katılımcılara onlarla tanışma, tecrübe alış-verişi yapma imkanı sunar.

 

24 Çok Geç projesinde ise, gençlere "Tecrübeleri sadece dinlemek yetmez, gidin tecrübe edin!" dedik ve onları doğru yerde doğru şekilde stajlara yerleştirme adına bir çalışma yürüttük. Çünkü bizim ülkemizin çok daha hızlı koşması gerektiğine, tecrübe edinmeye başlamak için üniversite bitimine denk gelen yirmi dört yaşın çok geç olduğuna inandık.

 

Bütün Türkiye'deki şubelerimizle ortak olarak gerçekleştirdiğimiz bu proje kapsamında başarılı bir performans sergileyen Genç MÜSİAD Denizli şubemizin çalışmaları neticesinde Denizli'nin önemli firmalarından "Pamukkale Boya" bünyesinde staja alınan Kudret Taşkıran hanımefendi ile yaptığımız röportaj; projenin önümüzdeki yıllarda da bir çok genç için iş hayatına güzel bir başlangıca vesile olacağı konusunda bizlere umut verdi.

 

Aynen paylaşıyoruz:

 

Merhaba, kısaca sizi tanıyabilir miyiz?
Merhaba, ismim Kudret Taşkıran 1992 doğumluyum, 2010 yılında Pamukkale üniversitesi Kimya bölümünde okumaya başladım. Bölümümden bu dönem mezun oldum, şu anda bir yandan Pamukkale üniversitesinde yüksek lisansıma devam ediyorum bir yandan da mesleğimi burada icra etmekteyim.

 

24 ÇOK GEÇ projesinden nasıl haberdar oldunuz?
24 ÇOK GEÇ projesi ile Pamukkale Üniversitesinde İş Kur kurumunun organize ettiği "Girişimcilik" temalı sempozyumda tanıştım, Denizli Genç MUSİAD Başkanı Sn. Muharrem Kılcı'da bu sempozyuma konuşmacı olarak katılmıştı, Muharrem bey Genç MUSİAD hakkında ve yaptıkları projeler hakkında bilgiler verdi. Bahsettiği projeler arasında üniversite öğrencilerinin mezun olmadan önce iş hayatına hazırlanmaları konusunda bir çalışmalarının olduğunu ve bu çalışmanın isminin 24 ÇOK GEÇ! olduğunu söyledi.

 

Peki sonrasında Pamukkale boyada nasıl stajyerliğe başladınız.
Muharrem bey sempozyumda konuşurken kendi mesleği ile alakalı stajyerlik yapmak isteyen arkadaşların Denizli Genç MUSİAD ile irtibata geçmelerini söylemişti, sempozyum sonrasında Denizli Genç MUSİAD ile irtibata geçtim ve kendi mesleğim olan kimya ile alakalı bir işletmede stajyerlik yapmak isteğimi belirttim. Daha sonra arkadaşlar bana Pamukkale Boya firmasının kimya laboratuvarında staj yapma imkânımın olduğunu söylediler, süreç bu şekilde gelişti.

 

Zaten üniversitelerin zorunlu stajları olmuyor mu? Yani öğrenciler üniversiteden mezun olmadan önce belli süre staj yapmak zorunda değiller mi? 24 ÇOK GEÇ! Projesi ile Üniversitenin zorunlu kıldığı staj arasında nasıl bir fark var?
Başta süre olarak büyük bir fark var, üniversitelerde 30-40 günlük zorunlu stajyerlik dönemi oluyor, bu proje kapsamında ise süre çok uzun, ben bu proje ile karşılaştığımda üniversite lisans eğitiminde son dönemdeydim ve derslerim azdı, vakit kaybetmeden Pamukkale Boya firmasında staja başladım, dönem sonuna kadar bu süreç devam etti, bu projenin bir başka özelliği ise gerçekten öğrenmek ve kendini mesleği konusunda geliştirmek isteyen öğrenci arkadaşlarımız tarafından kullanılıyor olması, yani kimse kimseyi staj yap diye zorlamıyor. Üniversitelerin zorunlu stajlarında hem para kazanmıyorsun hem de işletmede sana mesleki gelişim konusunda fazla yardımcı olunmuyor, zaten süre çok kısıtlı, hal böyle olunca üniversitelerin kısa süreli zorunlu stajları bir fırsat değil öğrenciler için kurtulunması gereken bir yük oluyor.

 

Birazda Staj sürecinden bahseder misiniz? Ne kadar süre staj yaptınız ve mesleki gelişiminize katkısı nasıl oldu?
24 ÇOK GEÇ projesi sayesinde Mart ayından itibaren Temmuz ayı başına kadar staj yaptım, yani 4 aylık bir süreç, başta ben öğrenmek için geldiğim için ve Pamukkale boya firması da bana mesleki konuda yardımcı olup sonrasında benim orda çalışmamı istediği için süreç çok faydalı oldu, staj yaparken hem karşı tarafın bana bir şeyleri öğretmesi, gelişimime göre yavaş yavaş sorumluluk vermesi yaptığım işe olan motivasyonumu artırdı, bu durum staj sonuna kadar artarak devam etti, bu şekilde bende yavaş yavaş stajyer modundan çıkıp üretime katkı veren bir çalışan haline geldim, zaten 1 Temmuzdan itibaren artık kimya laboratuvarında sorumlu kimyager olarak çalışmaya başladım.

 

Kudret hanım öğrenci arkadaşlarınıza 24 ÇOK GEÇ projesi hakkında neler söylemek istersiniz?
Keşke diyorum kendi kendime, ben böyle bir proje ile daha üniversite 1. Sınıfta karşılaşsaydım, kendimi ne kadar şanslı saysamda lisans eğitimine başladığım yıl bu şekilde sürekli staja başlasaydım mesleki gelişimim için çok daha faydalı olurmuş. Bu yüzden öğrenci arkadaşlarıma tavsiyem kaçıncı sınıfta olurlarsa olsunlar mutlaka bu proje sayesinde kendileri ile alakalı bir MUSİAD üyesi firmada stajyerliğe başlasınlar, hem para kazanmaya başlarlar hem mezun olmadan piyasa şartlarında mesleki gelişimleri konusunda büyük bir yol kat ederler.

 

Kudret hanım verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz, mesleki hayatınızda başarılarınızın devamını dileriz.
Ben de sizlere, Denizli Genç MUSİAD bana bu konuda çok yardımcı olduğu için minnettar kaldığımı belirtmek istiyorum, bu tür projelerle ülkemizin geleceğine büyük bir katkı sağlıyorsunuz. Sağ olun var olun.

 

Siz de "24 Çok Geç" projemiz hakkında daha fazla bilgi almak ve başvuru yapmak istiyorsanız http://24cokgec.com adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

PROJELERİMİZ

GENÇ MÜSİAD olarak gerçekleştirdiğimiz projelerimiz

GENÇ MÜSİAD BLOG

İş dünyası, girişimcilik, bilişim ve eğitim alanlarında genç kalemler fikirlerini ve analizlerini GENÇ MÜSİAD BLOG sayfalarında sizlere sunmaktadır.