7. Uluslararası Genç İşadamları Kongresi gerçekleştirildi.

7. Uluslararası Genç İşadamları Kongresi gerçekleştirildi.

Genç MÜSİAD’ın marka projelerinden olan ve ilki 2008 yılında gerçekleştirilen Genç Girişimcilik kongresi, ikincisinden itibaren Uluslararası çapta geniş katılımlarla yapılmış, 8 Nisan 2021 tarihinde de 7.si gerçekleştirilmiştir. Genç MÜSİAD artan hedefler ve beklentiler doğrultusunda kabuğuna sığmaz olup, daha iyisini ülkemiz adına genç girişimcilere en verimli şekilde nasıl verebileceğimizi sürekli olarak istişare ederek günümüze gelmiştir.

 

7. Uluslararası Genç İşadamları Kongremiz “NEXT - YARINI BUGÜNDEN FARKET“ ana teması ve kıymetli katılımcıların konuşmaları ve sunumlarıyla hibrit olarak yapılmış, internet üzerinden yapılan canlı yayınlarla 18 bin genç girişimciye ulaşıldı. Düzenlenen kongrede Yarını Bugünden Fark Et sloganıyla pandeminin hayatımızın her alanında gerçekleştirmiş olduğu etki ve sonrası konuşuldu.

 

Ayasofya-i Kebir Camii İmam Hatibi Bünyamin Topçuoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından UGİK Sinevizyon gösterimi izleyicilerinin beğenisine sunuldu. Kongrenin açılış konuşmasını yapan Genç MÜSİAD Başkanı Yunus Furkan Akbal, "Pandemi, 'yarını bugünden fark etmeyi' sağlayacak fırsatlar ile üretimden finansa, rekabetten iş modellerine kadar her alanda yenilenmeyi getiriyor. Dijitalleşmeye uyum sağlayamayan, insan ve toplumu hiçe sayan bir büyüme sürdürülebilir değil. Gençleri ve teknolojiyi harmanlayarak iş dünyasına taşıyan yeni neslin platformu olarak bu gerçeklerle yarını bugünden fark ediyoruz" dedi.

 

"Yüksek ahlak bilinciyle mühendis ve patent sayısı artırılmalı"

 

Kongremizin protokol konuşmaları bölümünde ilk söz MÜSİAD Kurucu Başkanı Erol Yarar’a verildi. MÜSİAD'ı 31 yıl önce 'yüksek ahlak ve yüksek teknoloji' idealiyle kurduklarını ve teknolojiyi geliştirirken yüksek ahlak şuuruyla yola çıkılması gerektiğini belirten Erol Yarar, Türkiye'nin dünya patent liginde 25'inci sırada olmasının sorgulanması gerektiğine işaret etti. Teknoloji geliştirmenin bugün Türkiye'nin yetiştirdiği mühendis sayısı ve patent sayısıyla doğru orantılı olduğunu kaydeden Yarar, "Bunları devamlı ölçmeden ve matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi ilimlere, dünyadaki elektronik teknolojilere sahip olmadan bir patent geliştirmemiz mümkün değildir. Geliştirdiğimiz teknolojileri pazarda satılır bir emtia haline getirmek, en az teknolojiyi üretmemiz kadar zorunludur. Sanayici ve girişimci gençlerimiz, bu bilinçle, adil bir sistem içinde rant peşinden koşmadan kalkınmaya odaklanmalı, yüksek ahlak temelinde yüksek teknolojiyi pazara getirecek bir sistemle MÜSİAD'ın hedefine katkıda bulunmalıdır" değerlendirmesinde bulundu.

 

"Genç girişimcilerimiz, yarınımızın üretim gücü"

 

Kongrede yaptığı konuşmasında Genç MÜSİAD'ı 'gözbebeğimiz' olarak tanımlayan MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ise UGİK'in gençlere ve girişimcilere yol göstermek amacıyla yola çıkan, alanında yetkin yerli-yabancı akademisyen ve iş insanlarının, gençlerle tecrübelerini paylaştığı önemli bir organizasyon olduğunu kaydetti. Toplam nüfusun neredeyse %16'sına tekabül eden yaklaşık 13 milyon kişinin, 15-24 yaş aralığında yer aldığını hatırlatan Kaan, "Nüfusumuzun gelecek projeksiyonuna göz attığımızda, genç nüfusun toplam nüfus içindeki oranının 2023 yılında %14,8, 2030 yılında %14,0, 2040 yılında %13,4, 2060 yılında %11,8 ve nihayet 2080 yılında %11,1'e düşeceği öngörülmektedir. Söz konusu riski azaltmamız adına, bugünümüzün genç girişimcilerinin yarınımızın yatırım, istihdam ve üretim gücü olduğunu unutmamalıyız. Bu bakımdan finansmana erişim probleminin çözülmesi, genç girişimcilik eğitimlerinin sayısının ve niteliğinin artırılması ve genç girişimlere yönelik teşvik ve desteklerinin artırılması, önceliğimiz olmalıdır" diye konuştu.

 

"Dijital teşvik sistemi üzerinde çalışıyoruz"

 

Dijitalleşmeye giderken her türlü planlama ve analizden faydalanmayı, bunlardan geri durmanın çağı anlamamak anlamına geldiğini ifade eden programın onur konuğu Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nurettin Nebati ise Türkiye'nin satın alma gücü paritesi bakımından dünyanın 13. büyük ekonomisi olduğunu, tarımda, sanayide ve turizm başta olmak üzere pek çok alanda gerekli adımları atarak kendi içimizde yarışır hale gelmemiz gerektiğinin altını çizdi. İhracatçı sayısının 2002'de 30 bin iken 2020'de 90 bine ulaştığını kaydeden Nebati, "Olumlu göstergelere odaklanmamız gerekli. Genç girişimcilere getirdiğimiz sigorta prim teşviği ve vergi muafiyeti uygulamalarımız sürüyor. Yıl sonuna kadar hayata geçirilecek yeni bir çalışmamız daha var. Tek pencere teşvik sistemine geçecek Türkiye. Girişimciler tek bir pencere üzerinden teşviğin, nerede, hangi alanda bir teşvikle desteklendiğini görecek, başvurusunu yapacak, tüm işlemleri online yürütebilecek" diye konuştu.

 

Kongreye online olarak bağlanan ve değişimin hızına uyum sağlamanın önemine dikkat çeken Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu ise konuşmasında gençlerin girişimleri dinamik hale getirmesindeki yerini vurgulayarak "Hızlı karar alma mekanizmaları ve yol haritalarıyla hayat boyu eğitime konsantre olmamız şart. Gençler organizasyonlar içine istihdam edilmeli, onların zeka ve öngörüsüne ihtiyacımız var" dedi. Kasapoğlu, girişimcilik, medya, bilim, sanat, kültür ve edebiyat gibi tematik alanlarda düzenledikleri gençlik kampları, gençlik akademileri ve kulüpleriyle tüm eğitim çalışmaları, atölye ve yazılım projelerini desteklediklerini, kredi, yurt, spor tesisleri ve genç ofisleriyle gençlerin gelişimine katkıda bulunduklarını sözlerine ekledi.

Kongremizin oturum konuşmaları bölümünde Endüstrinin dönüşümü konusuyla T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Ar-Ge’ye ayrılan payın artışı, savunma sanayiindeki teknoloji hamleleri ve 2023 hedefleri hakkında dinleyicilere bilgilendirmelerde bulundu. Kacır’ın ardından online olarak kongreye bağlanan KPMG Partner Kıdemli İnsan Kaynakları Uzmanı Tuğba Kavak, Çalışma Düzenlerinin Geleceği Uzaktan Çalışma Modeli konusuyla sunumunu gerçekleştirdi.

 

Kongremizin ikinci oturumunda Türkiye’nin Yatırım Stratejisi ve Geleceği konusuyla kongreye bağlanan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Ahmet İhsan Erdem, Türkiye'nin uluslararası doğrudan yatırım stratejisi üzerinde çalıştıklarını belirterek, 'Ülkemizin uluslararası doğrudan yatırım strateji belgesini yılın ikinci çeyreğinin sonuna doğru kamuoyuna duyurma imkanı bulacağımızı düşünüyorum.’ açıklamasında bulundu. Ekonomik kalkınma modellerini yeni gelişen teknolojilere göre sürdürülebilir, girişimci ruhu destekleyen ve özel sektör odaklı şekilde yeniden tanımladıklarını dile getiren Erdem, 'Yatırım ofisi olarak bizler de kendi önceliklerimizi, ülkemizin yatırım stratejilerini yeniden ele alıyoruz. Bu stratejilerimizin merkezinde, 'ülkemizin sürdürülebilir ekonomik kalkınmasına destek olacak ve katkı sağlayacak katma değerli yatırımların Türkiye'ye kazandırılması' var.' diye konuştu. Ardından Girişim Sermayesi ve Teknoloji Ekosisteminin Geleceği konusuyla Mevp Pay Ortağı, Yönetim Kurulu IC Üyesi Walid Mansour yayına bağlanarak bilgilendirici konuşmalarını gerçekleştirdi.  Ardından Tunus Geçmiş Dönem Ekonomi Bakanı Ridha Saidi yayına bağlanarak Kuzey Afrika’da Yatırım ve İş Fırsatları konusunda sunumunu gerçekleştirdi. Oturumun son konuşmacısı Dış İşleri Bakanlığı: Eyalet Hazinesi Yönetim Konseyi Üyesi (MEC) Gadija Brown kongreye bağlanarak Güney Afrika’da İş ve Yatırım Fırsatları konusunda bilgilendirmelerde bulundu.

 

Kongremizin üçüncü oturumunun ilk konuğu Tarımsal Kalkınma Daire Başkanı BM Endüstriyel Kalkınma Organizasyonu (UNIDO) Dejene Tezere bizlerle birlikteydi. Tezere Endüstrinin ve Sanayinin Geleceği konusunda katılımcılara bilgilendirmelerde bulundu. Ardından kongreye fiziken katılım gerçekleştiren Han Spaces Kurucusu Avi Alkaş Ortak Çalışma Alanlarının geleceği konusunda sunum yaptı. Covid-19 sonrası yeni dönem çalışma alanları konusunda bilgilendirme yapan Alkaş, çalışma alanı ve gayrimenkule yönelik ihtiyaçlarının farklılaştığına değinerek İstanbul ofis piyasasında alan daraltan şirketleri katılımcılar ve izleyicilerle paylaştı. Oturumun son konuşmacısı yine aramıza fiziken katılan Ozan Elektronik Para CEO’su Ömer Suner oldu. Finansal Teknolojilerin Geleceği konusunda sunumunu gerçekleştiren Suer, finansal teknolojilerin tarihi gelişiminden ve değişiminden bahsederek Türkiye ve dünyada Fintech ekosistemi hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

 

Kongremizin son oturumunda ilk konuğumuz milli gururumuz TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş oldu. Mobilite Ekosisteminin Geleceği konusuyla kongreye bağlanan Karakaş, TOGG'un üreteceği elektrikli otomobilin fikrinin tamamen Türkiye'ye ait olduğunu belirterek, doğuştan elektrikli otomobili üretirken küresel rekabetçiliği hiçbir zaman gözden kaçırmadıklarını söyledi. Karakaş, 'Startup dünyasından gelen yeni nesil üreticiler olarak Avrupa'nın klasik olmayan, yani 100-150 yıldır otomobil üreten şirketleri arasında yer almayan, doğuştan elektrikli ilk SUV üreticisi olacağız. Bunu önemsiyoruz. Çünkü bunun pazarda bir karşılığı var.' dedi. TOGG'un ilk günden bu yana geldiği noktadan bahseden ve hedeflerini anlatan Karakaş, çok çevik hareket eden, hızlı karar alan ve disiplinli bir yapıya sahip olduklarını anlattı. Karakaş, şu anda 400'e yakın çalışanları bulunduklarını ve gelecek hafta 411'e ulaşacaklarını belirterek, personel yapısına ilişkin bilgiler paylaştı.

 

Kongremizin son konuğu ise Hepsiburada CEO’su Murat Emirdağ oldu. E- Ticaret ve Rekabet konusuyla kongreye bağlanan Emirdağ sunucu Seda Çelik’in kendisine yönelttiği soruları yanıtladı. Emirdağ, 30'dan fazla kategoride 50 milyonu aşkın ürünün yer aldığı platformu ayda 200 milyon kişinin ziyaret ettiğini söyledi. Hepsiburada'yı Hepsijet, Hepsifly, Hepsilojistik, Hepsipay ve Hepsiglobal gibi farklı hizmetler sunan süper uygulama platformuna dönüştürdüklerini dile getiren Emirdağ, 'Amacımız da Hindistan'ın batısı ile Almanya'nın doğusu arasındaki o büyük coğrafyanın en büyük teknoloji şirketi olmak ve bunu da Türkiye'den çıkartarak hepimizin gurur duyacağı bir hikâyenin altına imza atmak.' dedi. Emirdağ, Türkiye'de e-ticaretin normal perakende içerisindeki payının hızla arttığını kaydederek, 'Salgının ilk 3 ayında, 3 yılda ulaşılmasını öngördüğümüz rakamlara ulaşıldığını görüyoruz. Bu nedenle bu alandaki yatırımlarımıza ara vermeden devam ediyoruz.' diye konuştu.

 

Oturum konuşmalarıyla tamamlanan kongrenin kapanış konuşmasını Genç MÜSİAD Üst Kurul Başkanı A. Faruk Yamankaradeniz gerçekleştirdi. Konuşmanın ardından kongremiz toplu fotoğraf çekimi ile son buldu. Genç MÜSİAD’ın markası olan bu güzel kongrenin sponsorları Destek Patent, Fuzul Holding Varaka A.Ş, Bereket Sigorta, Hepsiburada, Mobiltel ve MediaGlory’e; katkı sağlayan Naz City Otel, İştirak Şehircilik AŞ.’ye; UGİK İcra Komitesine ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz.


9 Nisan 2021 Cuma

PROJELERİMİZ

GENÇ MÜSİAD olarak gerçekleştirdiğimiz projelerimiz

GENÇ MÜSİAD BLOG

İş dünyası, girişimcilik, bilişim ve eğitim alanlarında genç kalemler fikirlerini ve analizlerini GENÇ MÜSİAD BLOG sayfalarında sizlere sunmaktadır.