"Milli Teknolojide Yol Haritası"

Pandemi sürecinde en fazla faaliyet düzenleyen (192) Gençlik STK'sı Genç MÜSİAD oldu.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakan yardımcısı Sayın Mehmet Fatih Kacır'ın katılımıyla, Başkan Yunus Furkan Akbal ve Başkan yardımcısı Erdem Dereli moderasyonunda gerçekleşen toplantıda, Türkiye'nin teknoloji ve girişimcilik gündemiyle ilgili birçok konuya değinildi.

Sanayi ve teknoloji bakanlığı olarak Oyun sektöründeki start-up'lara son 10 yılda 426.7 Milyon Lira destekte bulunuldu. Kişi başı 1.7Milyon Lira gelir ile en yüksek katma değere sahip oyun sektörümüzde yer alan firmalarımızın yaş ortalaması 6.5. İlk Türk UNICORN'umuz yani TURCORN'umuz oyun sektöründe ortaya çıktı.2023'e kadar da en az 10 turcorn hedeflenmektedir.
Özellikle biyoteknoloji alanındaki startuplar muhtemel TURCORN'larımızdan biri olacaktır.

Corona sürecinde Genç MÜSİAD 192 tane online program yaptı. Corona süresince 14 Nisan'da başlatılan (açıkseminer.com) açık kaynak seminer programı gerçekten önemli bir adımdı. Bu da milli teknoloji hamlesi seferberliğinde aslında ilgi duyan herkesi bu alanda en muteber kamu ve özel sektör kuruluşlarının uzmanlarından bu noktada bilgilenmesi ve farkındalık oluşması sağlandı.

Tüm ülkeler Corona'ya hazırlıksız yakalandı ve öngörülemeyen bir hastalık olduğundan solunum cihazları kritik bir önem taşıdı. Bizim ülkemizde ise biz kamu- özel sektör ve hatta bu konuda bir startup'ımızında paydaş olduğu yerli ve millî bir solunum cihazı ürettik ve bu cihaz da muadillerden iyi seviyede olarak geliştirilmeye devam ediyor. Dolayısıyla burada startupların küçük ekipleriyle sundukları büyük çözümler hayat kurtarmaya devam ediyor.
Bu gelişmeler özellikle sağlık alanında geleceğe yönelik iş fikirleri ve çözümler üretmemiz, aynı zamanda ihracat olarak katma değer sağlamamız çok değerli.

Hepimizin ortak bir hayali Anadolu'nun dört bir yanında gençlerimizin geliştirdiği teknolojilerle büyüyen ve kalkınma hikayesini sürdüren bir Türkiye diyerek sözlerini tamamladı.

Bu noktada elbette ki bu girişimcilerimiz, Genç MÜSİAD'ın öncülük ettiği Anadolu sermayesiyle de buluşarak helal ticaretin, bereketli işlerin sahipleri olmalarını ve başarı hikayeleri oluşturmalarını canı gönülden istemekteyiz ve bununla ilgili, tüm şubelerimizi Bursa'dan Şanlıurfa'ya, Gaziantep'ten Çorum'a melek yatırımcılık ve fonlar hakkında bilgilendirme toplantıları düzenlemekteyiz.

 

Metre altı çözünürlüklü milli görüntüleme uydumuz İMECE ve ilk milli haberleşme uydumuz TÜRKSAT 6A geliştiriliyor. Uzay alanında diğer ülkelere yetişmeyi ve geçmeyi hedefliyoruz. Uluslararası Lider Araştırmacı Programı ile yurtdışındaki en iyi 100 üniversiteden gelen akademisyenlere Türkiye'de çalışma imkanı sağlanarak araştırma yapmak ve doktora öğrencilerine yetiştirmek üzere Türkiye'deki üniversitelerde görevlendirildi.

Üyelere özel yapılan toplantıda önemli bilgiler edinildi.


Sayın Bakan Yardımcımıza katılımlarından dolayı teşekkür ederek programımız sonlandırıldı.

 

 

 

 

 

 


18 Haziran 2020 Perşembe

PROJELERİMİZ

GENÇ MÜSİAD olarak gerçekleştirdiğimiz projelerimiz

GENÇ MÜSİAD BLOG

İş dünyası, girişimcilik, bilişim ve eğitim alanlarında genç kalemler fikirlerini ve analizlerini GENÇ MÜSİAD BLOG sayfalarında sizlere sunmaktadır.