Pandemi Sonrası Kariyer Dönüşümü

Pandemi Sonrası Kariyer Dönüşümü

 

Genç MÜSİAD / Medipol Üniversitesi işbirliğiyle üniversite öğrencilerine kariyer yolculuklarında rehberlik edebilecek sektörlerden biri tanıtıldı. Pandemi döneminde sağlık bilimleri alanlarının çok öne çıktığına değinilerek, Bankacılık sektöründe yer alsa da; geleneksel vakıf kültürü ve insana, doğaya, çevreye duyarlılığı öncelik alan girişimlere desteğiyle farklı bir kulvarda öne çıkan, Katılım bankacılığının liderlerinden %100 Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı bir  kuruluş olan Vakıf Katılım’ın İnsan Kaynakları yöneticisi Gülsüm Çetinkaya’nın konuk olduğu programda gençlerin eğitim ve çalışma hayatlarında ayrıcalık kazanmalarına destek olacak tavsiyelerle dolu bilgiler paylaşıldı.

Ana hatlarıyla tüm dünyada eğitim ve çalışma hayatının sosyal fiziki alanlardan ziyade eski kuşakların alışık olmadığı, ancak Z kuşağının çoktan adapte olduğu dijital mecralarda yoğunlaştığı pandemi döneminde gençlerin insan kaynağı olarak, tercih edilme avantajlarına nasıl kavuşacakları, Vakıf Katılım’ın desteği ve tecrübeleriyle anlatıldığı program ders niteliğinde bilgiler barındırmaktaydı.

Bankacılık sektörünün eskiden ağırlıklı olarak maliye, işletme, iktisat gibi alanlarda mezunları işe alma hedeflerinin, pandemideki dijitalleşme ile X kuşağı müşterilerin de mobil ve online sistemlere adapte olmak zorunda kalmalarıyla artık insan kaynaklarındaki tercihlerin değiştiği; eğitim ve akademik alanlara ek olarak dijital alanlarda da yetkinlik ve becerisi olanların işe alımda öncelik sebebi haline geldiği vurgulandı. Bu nedenle de Z kuşağı gençlik, dijital dünyaya yatkınlık ve uyumuyla İnsan kaynağı olarak her alanda tercih edilen aday grubu olduğu açıklandı. Bugünün gençlerinin iş ve eğitim alanlarında sahip oldukları imkan ve fırsatları arttırmaya vakit ayırabileceği pandemi döneminde, yetkinlik ve donanımlarını arttırmaya yönelik her tür eğitim ve sertifika programlarına ağırlık vermeleri tavsiye edildi.

 

Bu bağlamda;

·         Genç MÜSİAD olarak, Bilişim vadisi- Vakıf Katılım işbirliği ile kurulan ortak fon ile sosyal faydalı girişimci gençlere yatırımlarıyla destek olunacağı duyuruldu.

·         Vakıf Katılım olarak, Hackathonlar ile kurum içi girişimcilik projeleriyle öğrencilerle buluşmak istedikleri duyuruldu.

·         Yine Vakıf Katılım’ın yürüttüğü My Talent yetenek programı ile 19 öğrencinin işe başladığı duyuruldu.

·         İş görüşmelerinde avantajlı olacak aday profilinin başvuru yaptığı iş alanlarından gelecek cevabı bekleyen genç yerine; mezun da olsa, eğitimi devam ederken de, yer aldığı sosyal sorumluluk projeleri, kültür- sanat ya da farklı ilgi alanları olmak üzere sertifika programları ile donanımını arttırarak kendini geliştiren gençlerden seçileceği detaylıca anlatıldı.

·         “Geleceğe Katılım” sertifika programı ile Universitelerin 3.-4. Sınıf öğrencilerine yönelik haftada 1-2 gün, aylık 14 gün olarak, kurumda mentörlerinin değerlendirmeleriyle ihtiyaç-yetenek kapsamında öğrencilerin eğitimleri devam ederken istihdamının planlandığı duyuruldu.

Programda yeni işe başlayacaklara tavsiyeler de şöyle sıralandı:

·          Kariyer basamaklarını dikey planlamayın

·         Disiplinler arası uyumlu, başarılı bir çalışma organizasyonu içinde, bir işi yaparken farklı bir yeteneğin de geliştirilmesi adına yatay kariyer gibi görülse de herkesin yöneticilik ya da ünvan etiketlerinden bağımsız, adeta danışmanlık statüsünde farklı ekiplerde yer almakta uyum göstermeye gayret edin,

·         Kişinin kendini geliştirip gösterebilmesine imkan sağlayacak bir çalışma modeline uyum sağlamaya önem verin,

·         Eğitime sürekli devam ederek, kendinize farklı donanımlar katmak için emek sarf edin.

·         Gelecekte daha da ilgi duyulacak, bir yönüyle vakıf kültürünün temsilcisi ve İslami finans olarak da nitelendirilen Katılım bankacılığı bölümlerinin yüksek lisans olarak üniversitelerde eğitim programlarına alınmaya başlanarak, sektöre insan kaynağı olarak istihdam sağlanacağı duyuruldu.

·         Sektörün İlişki bankacılığı modelinden mobil-online bankacılık modeline geçişte eskisi gibi tercihten çok zorunluluğa dönüştüğü pandemi şartlarında; Dijital alanda müşteriye satış yapabilme, hizmeti gerçekleştirme becerisine sahip Z kuşağının daha başarılı bir insan kaynağı unsuru olacağına duyulan güven vurgulandı.

·         Online çalışma modelinde yöneticinin desteğine başvurmadan, kendi inisiyatifiyle öz liderlik yapabilme becerisi yanında zorluklara dayanıklılık gücünü fark edebilen çalışanın, yazılım bilgisi ve teknolojiyi kullanma becerisi ile kurumlarında öne çıkma fırsatlarına da sahip olması ile çalışanların yeni bir performans değerlendirmesinin de sektörde ayrıcalıklar doğurmasına değinilmiştir.

·         Vakıf Katılımların girişimcilik sektörüne katkısı olan gençlere desteklerini takip etmeleri için program sonunda Gülsüm Hanım, bizdekariyer.com’u takip etmeleri için tavsiyede bulundu.

Biz, Genç Müsiad üniversite yönetimi olarak, insani finans veya etik finans olarak tanımlanan sektörün temsilcilerinden Vakıf Katılım Bankacılığı yöneticisi Sn. Gülsüm Hanım’a ve programın moderatörü Medipol Üniversitesi Sn. Emre Urfalı beye pandemi ile tüm dünyada değişen çalışma hayatındaki tecrübelerini paylaşarak yaptıkları rehberlik için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 


10 Aralık 2020 Perşembe

PROJELERİMİZ

GENÇ MÜSİAD olarak gerçekleştirdiğimiz projelerimiz

GENÇ MÜSİAD BLOG

İş dünyası, girişimcilik, bilişim ve eğitim alanlarında genç kalemler fikirlerini ve analizlerini GENÇ MÜSİAD BLOG sayfalarında sizlere sunmaktadır.