Ticaret Elçileri Güz Dönemi Programı

Ticaret Elçileri Güz Dönemi Programı

Program İçeriği ve Aşamaları


Program içeriğimiz: Genel merkez sınırları içerisinde bulunan üniversitelerde eğitim gören binlerce yabancı uyruklu misafir öğrencinin, hem kendilerine hem de ülkemize faydalı olması adına uluslararası ticaret ve temel ihracat bilgilerini alarak Türkiye’nin ihracatına katkı sağlamasını amaçlayan bir donanım programdır.

 

Genç MÜSİAD İhracatı Geliştirme Komitesi tarafından düzenlenen güz dönem programını 3 aşamada gerçekleştiriyor.

 

1. aşamada üniversiteler ekibimizin yaptığı başvuru toplaması 21/11/2020 tarihinde başladı. Türkiye’de okuyan yabancı öğrenciler tarafından toplam 250 başvuru geldi ve ihracatı geliştirme komitemizin yaptığı değerlendirme sonucunda 22 ülkeden 70 katılımcı belirlendi ve duyurusu yapıldı. Eğitim aşaması 4 hafta sürecek şeklinde, haftada 1 gün gerçekleştirmiş olup, her haftanın ayrı bir konusu şeklinde planladı. Eğitimler normal şartlarda fiziki şekilde yapıldığı gibi, pandemi sürecinde online eğitim ile projeye esnek bir format kazandırmış olduk. Bu dönemin yapılan programda ilk aşama şöyleydi;

 

1. Hafta 21 Aralık: Temel İhracat Bilgileri: Medipol Üniversitesi- Doç Dr. Rana Atabay Kuşçu

2. Hafta 4 Ocak: Uluslararası Lojistik: Marmara Üniversitesi- Prof. Dr. Mehmet Melemen

3. Hafta 11 Ocak: E-Ticaret & E-ihracat: Worldef Business - Sinan Sayın

4. Hafta 18 Ocak: Pazar Araştırması: California State Üniveristesi- Dr. İzzet Sıdkı Darendeli

 

2. aşamada programın ilk aşamasında yoklama zorunluluğunu yerine getiren öğrenciler ikinci aşamaya geçmeye hak kazanmış sayılırlar. Eğitimle esnasında almış oldukları bilgi ve tecrübe, sunum hazırlıklarında faydalı olacak şekilde planlanmıştır. Sunumlar normal şartlarda, Genel Merkez binamızda yönetim kurulunca belirlenmiş bir komiteye yapılacak şekilde planlanmıştır. Akabinde en başarılı 3 sunum sırası belirtilmeden seçilecek. Düzenlenecek bir organizasyon ile Genel Merkez binamızda tüm katılımcıların da davet edileceği, Genç MÜSİAD ve MÜSİAD davetlilerinin olacağı organizasyonda tekrar sunum yaparak jüri tarafından 1. 2. ve 3. sunumlar orada belirlenecek şekilde planlandı.

 

3. aşamada Genç MÜSİAD İhracatı Geliştirme Komitesinin Ticaret Elçileri programın hazırlandığı iş teklifi format şekliyle eğitime katılan ve sunum yapan öğrenciler, Genç MÜSİAD şirket üyelerine istihdam için yönlendirilecektir.


13 Ocak 2021 Çarşamba

PROJELERİMİZ

GENÇ MÜSİAD olarak gerçekleştirdiğimiz projelerimiz

GENÇ MÜSİAD BLOG

İş dünyası, girişimcilik, bilişim ve eğitim alanlarında genç kalemler fikirlerini ve analizlerini GENÇ MÜSİAD BLOG sayfalarında sizlere sunmaktadır.