ALTIN KONTEYNER İHRACAT ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Ülke ekonomisine ihracat yaparak katkı sunan gençlerin sayısını artırmak ve ihracata daha fazla teşvik etmek amacıyla verilen “Altın Konteyner İhracat Ödülleri” nin üçüncüsü MÜSİAD Genel Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Ödül törenine Ticaret Bakanı Ömer Bolat, MÜSİAD Genel Başkanı Asmalı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili Ahmet Güleç, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, MÜSİAD ve Genç MÜSİAD üyeleri ve STK temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Genç MÜSİAD İhracatı Geliştirme Komisyonu organizasyonuyla düzenlenen ödül töreninde konuşan İhracatı Geliştirme Komisyonu Başkanı Berk Limboz, başvuru yapan gençlerin ihracat rakamının 28 Milyon dolara ulaştığını ve gençlerin ülke ekonomisine yaptığı katkıları dile getirdi.

“Girişimcilerin ihracat yolculuğunda yanında durmaya devam edeceğiz”

Genç MÜSİAD Başkanımız Cahit Ertemel, ödül programına 15 şehirden yüzlerce genç ihracatçının başvurduğunu söyledi.

Bu yıl 13 kategoride 37 genç ihracatçının ödül aldığını anlatan Ertemel, Genç MÜSİAD olarak genç iş insanları ile girişimcilerin ihracat yolculuğunda yanında durmaya ve destek olmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Ertemel, ihracatın sadece ekonomik bir terim olmadığına dikkati çekerek, “İhracatı, kültürel köprüler kurulmasına, dostlukların pekişmesine, yeni insanlarla tanışmamıza ve dünya barışına katkı sağlaması sebebiyle oldukça kıymetli buluyoruz. İhracatın bu önemli etkileri bir ülkenin ekonomik ve sosyal kalkınmasında da kritik bir rol oynuyor. Bu nedenle ihracatın teşvik edilmesi, bir ülkenin uluslararası arenada rekabet gücünü artırması ve sürdürülebilir kalkınmayı sağlaması açısından büyük önem taşıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Genç iş insanlarının ihracat kabiliyetlerini arttırmak ve gençlerimizin ihracat alanındaki çalışmalarını özendirmek adına önemli bir girişimdir.”

Çok kısa zaman içinde önemli işlere imza atan MÜSİAD’ın genç girişimine ve gençlere verdiği öneme değinen Asmalı, “Bugün gençlerimiz, büyüklerinin, abilerinin fikirlerine ortak oldular, emek verdiler, yeni fikirler ürettiler, gençliğin verdiği dinamizmle değiştirip dönüştürdüler. Böylece onlar da kendi yollarını açmaya başladılar.” diye konuştu.

Genel Başkanımız konuşmasına şöyle devam etti:

“Bugün dünya çapında 4 bin 500 üyesi, yurt içinde 56, yurt dışında 33 temsilcisiyle ülke ekonomisine, sosyo-kültürel yapısına faydalı olabilme gayretiyle gençler için faaliyet göstermeye büyük bir çabayla devam ediyor. Bugün bir araya gelmemize vesile olan bu güzel organizasyon da Genç MÜSİAD’ımızın sürdürdüğü önemli çalışmaların başında gelmektedir. Türkiye’nin ilk ve tek Genç İhracatçılar Ödül Programı olan Altın Konteyner İhracat Ödülleri, MÜSİAD üyeliği aranmaksızın 35 yaş altı gençlerimize verilen, alanında tek ödül programıdır. Genç iş insanlarının ihracat kabiliyetlerini arttırmak ve gençlerimizin ihracat alanındaki çalışmalarını özendirmek adına önemli bir girişimdir.”

“Önem verdiğimiz iki kategoriye ayrıca vurgu yapmak gerektiğini düşünüyorum. Sene içerisinde en yüksek ihracat cirosu yapan kadın ihracatçıya verilecek olan ‘İhracatın İncisi Ödülü’ ile iş alanındaki kadın girişimine verdiğimiz önemi güçlendirmek istedik. Ayrıca, sürdürülebilirliğin çok önemli bir kavram haline geldiği günümüzde, çevre duyarlılığına en fazla öncelik veren ihracatçı firmaya da ‘Yeşil İhracat Ödülü’ veriyor olmak bizi çok mutlu ediyor.” ifadelerini kullandı.

 

“MÜSİAD’ın en önemli projesi olarak Genç MÜSİAD’ı görüyorum.”

DEİK Başkanı Olpak törendeki konuşmasında “Türkiye olarak ciddi sorunlarımız var. Ama öyle görüyoruz ki istişareyle, doğru ve kararlı adımlarla hareket ettiğimiz süre içerisinde yine çözüm bizim elimizde. Elbette hükümetimizin atacağı doğru adımlar çok önemli ama bizlere de yatırımcılara ve ihracatçılarımıza da önemli görevler düşüyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Küresel anlamda neler yaşandığını herkesin gördüğünü aktaran Olpak, Türkiye’nin kendi sorunları dışında etrafında devam eden savaşların olduğunu anımsattı. Olpak, iklim krizi, enerji ve gıda güvenliği, ticaretin değişen kuralları ve ivme kaybeden küresel büyümeye dikkati çekti.

Her zorluğun arkasında bir kolaylığın olduğuna inandığını vurgulayan Olpak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu açıdan bir yönüyle risk olarak saydığımız bu unsurların iyi niyet ve gayretle çalıştığımızda bize fırsatlar getirebileceğine inanıyoruz. Elbette bize düşen, bir taraftan bu riskleri yönetirken bir yandan da az önce ifade ettiğim fırsatlara odaklanmak ve üretmek, verimli üretmek. Tabii üretmek deyince fiili anlamda üretmek, mal ve hizmet üretmek var. Ama bunların yanında fikir üretmek, politika üretmek, strateji üretmek, teknoloji üretmek diğer başlıklarımız.”

“Stratejik planları yapma sorumluluğunu taşıyoruz”

TİM Başkan Vekili Güleç ise katma değerli ihracatın payının hızlı şekilde artırılması gerektiğine işaret ederek, inovasyonel tasarıma ve yüksek teknolojiye daha çok odaklanılmasının önemine değindi.

Küresel risklere karşı pazar çeşitliliğinin artırılması gerektiğinin altını çizen Güleç, “TİM olarak biz ihracatımızı geliştirmeye yönelik stratejik planları yapma sorumluluğunu taşıyoruz. Bir yandan ihracatımızı nicelik olarak arttıran faaliyetler yürütürken diğer yandan nitelik olarak da artırmayı önemsiyoruz.” şeklinde konuştu.

Güleç, ihracatı artırmaya yönelik düzenledikleri programları anlatarak şunları kaydetti:

“TİM olarak Türkiye’de inovasyon ekosisteminin oluşmasına öncülük ediyoruz. Her ay düzenli olarak Türkiye İnovasyon Haftası’nı düzenliyoruz. Gençlerimiz bu sayede profesyonel olarak startup’lardan büyük şirketlere kadar kapsamlı bir hazırlık süreci yaşamış oluyor. İnovasyonu daha çok destekleyerek birim ihracat değerimizi kısa vadede 2 doların üzerine taşımayı hedefliyoruz. Kilogram başına ihracat birim değerimiz ocak-temmuz döneminde önceki yıla göre yüzde 17 artışla 1,55 dolara yükseldi. Artış sevindirici olsa da hala katetmemiz gereken önemli bir yol var.”

“Genç MÜSİAD’ın çok büyük atılımlar gerçekleştirdi, 20 bin kadar genç bu ocakta görev alarak, iş dünyasına örnek oldu.”

Ticaret Bakanımız Sayın Ömer Bolat yaptığı konuşmada, MÜSİAD’ın kapısından 30 yıl önce girdiğini ve dernekte birçok görevi ifa ettiğini, burada çok güzel işlere imza attıklarını ve çok güzel anılarının olduğunu söyledi.

Türkiye’nin fırtınalı geçen yılların ardından 2002 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde kurulan AK Parti iktidarıyla başlayan ve 20 yıl devam eden siyasi istikrar ve ekonomik istikrarla beraber güçlü Türkiye’nin ve güçlü Türk ekonomisinin yükseldiği bir döneme şahitlik ettiklerini ifade eden Bolat, kendisinin de bulunduğu MÜSİAD yönetim kurulu toplantısında MÜSİAD bünyesinde bir gençlik kolları ile kadın kollarının kurulmasını tavsiye ettiğini belirtti.

Ektikleri tohumların ülke gençliği adına çok güzel meyvelere dönüştüğünü ifade eden Bolat, “Genç MÜSİAD’ın kuruluşunun arkasındaki ana fikir gençlerimizi girişimciliğe alıştırmak, onlara sevdirmekti. Gençlerimizi, hayır çalışmalarını, sosyal çalışmalara, toplumsal projelere ısındırmak onları bu faaliyetlere alıştırmak ve sevdirmekti. Bir de üniversite gençliği ile güzel köprüler kurmaktı. Allah’a şükür aradan geçen 21 yıla baktığımızda bütün bu amaçların fazlasıyla geliştirildiğini görüyoruz.” diye konuştu.

“Gençleri ihracata teşvik etmek amacıyla birçok çalışma yürütüyoruz”

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, bakanlık olarak, genç girişimciliğinin önünü açmak ve genç ihracatçı sayısını artırmanın öneminin farkında olduklarını belirterek, bu vizyondan hareketle, genç girişimcilerin dış pazarlara açılmalarını kolaylaştırarak küresel ticaretin bir parçası olmalarını sağlamak ve onları ihracata teşvik etmek amacıyla birçok çalışma yürüttüklerini söyledi.

Export Akademi-İhracatçı Yetiştirme Programı kapsamında ihracat yapmaya istekli, potansiyeli olan girişimcilere yönelik küresel pazarlara giriş çalışmalarından dijital pazarlamaya kadar farklı konu başlıkları altında eğitimler verildiğini aktaran Bolat, gelecek dönemde hem Genç MÜSİAD ve diğer STK’larla iş birliği yapmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Üniversitelerle iş birliği içerisinde, 3. ve 4. sınıflarda eğitim almakta olan öğrencilerin girişimcilik ve ihracat konusunda yeni projeler hazırladıklarını bildiren Bolat, “Önemli bir projemiz de Melek Yatırımcı Ağı Platformu. Melek yatırımcılar ile yeni iş fikirlerine sahip girişimcileri bir araya getirmek amacıyla web tabanlı bir platform oluşturduk. Altyapısını tamamladık, yakın zamanda tanıtımını yapacağız. Melek Yatırımcı Ağı Platformu’nun genç girişimcileri ve genç ihracatçıları motive edici bir proje olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Bolat, ihracata hazırlık aşamasından pazarlamaya, tasarımdan küresel firmalara tedarikçi olmaya, e-ihracattan yurt dışı fuar katılımlarına, yurt dışı dağıtım kanalları oluşturmaktan küresel marka olmaya kadar ihracatın her aşamasına, her adımına destek verdiklerini ifade etti.

13 kategoride 37 ödül

Açılış konuşmalarının ardından, yapılan başvurular sonucunda 2022 ihracat rakamları dikkate alınarak toplamda 13 kategoride 37 ödül sahibini buldu.

Altın Konteyner İhracat Ödülleri kapsamında şu kategorilerde ödüller verildi: Büyük İhracat Ödülü, İhracat Performans Ödülü, İhracatın Yeni Yıldızı Ödülü, Limitsizsiniz Ödülü, En Genç İhracatçı Ödülü, İhracatın İncisi Ödülü, Sınır Tanımayanlar Ödülü, Kıtaların Yıldızı Ödülü, Yeşil İhracat Ödülü, Daimî İstikrar Ödülü ve Genç Ticaret Elçisi Ödülü.

Ödül alan ihracatçılarımızı gönülden kutluyoruz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp