CIYEC (China International Youth Exchange Center) – Uluslararası İşbirliği ve Kalkınma Konferansı

 

25 Nisan’da Çin Uluslararası Gençlik Değişim Merkezi tarafından düzenlenen Genç Girişimciler için Uluslararası İşbirliği ve Geliştirme Konferansı Pekin’de gerçekleşti.

50’ye yakın ülkeden 200’den fazla yabancı ticaret odası lideri, iş dünyası kuruluşu ve genç girişimci, pandemi sonrası dönemde küresel ekonomik toparlanmaya yönelik yöntemleri keşfetmeyi amaçlayan konferansta buluştu. “Büyümeyi Canlandırmak, Kazan-Kazan İşbirliği” teması altındaki etkinlikte, endüstriyel ve tedarik zincirlerinin istikrarı, çok taraflı işbirliği ve karşılıklı faydalar ile ASEAN, Çin’den genç girişimciler arasındaki işbirliğinin derinleştirilmesi gibi çeşitli konular ele alındı.

Etkinlik sırasında genç girişimciler arasında daha fazla uluslararası işbirliğine teşvik etmek ve Kuşak-Yol Girişimi ile açık dünya ekonomisine daha iyi hizmet etmek için Uluslararası Genç Girişimci Dernekleri Birliği adlı yeni bir platform kuruldu. İttifak, Çin Uluslararası Gençlik Değişim Merkezi tarafından 33 ülkeden genç girişimci kuruluşlarla işbirliği içinde başlatıldı.

Konferans ayrıca, küresel ekonominin toparlanmasına ve açık bir dünya ekonomisinin inşasına katkıda bulunmak için tüm ülkelerden genç girişimciler arasında daha fazla işbirliği çağrısında bulunan Uluslararası Genç Girişimciler için İşbirliği Pekin Deklarasyonu’nu da kabul etti. Konferans sırasında katılımcılar arasında gerçekleştirilen anlık oylama anketi, yanıt verenlerin yaklaşık yüzde 60’ının küresel ekonomik toparlanma konusunda iyimser bir görünüme sahip olduğunu gösterdi. Yüzde 30’dan fazlası, yapay zeka endüstrisinin en büyük büyüme potansiyeline sahip olduğuna inanıyor.

Katılımcılar genel olarak teknolojik yeniliklerin ve yeni çok taraflı ticaret anlaşmalarının etkili bir şekilde uygulanmasının 2023’te küresel ekonomik büyümenin ana itici gücü olacağı konusunda hemfikirdi. Ek olarak, çoğu katılımcı Çin pazarının 2023’te en iyi yatırım getirisini sağlayacağına inanıyor. Tüm Çin Gençlik Federasyonu başkan yardımcısı Fu Zhenbang, açılış töreninde genç girişimcilerin sosyal ilerlemeyi desteklemek için önemli bir güç ve küresel ekonominin gelişimi için hayati bir ivme kaynağı olduğunu söyledi.

Fu, açık mutabakat, yenilikçilik, serbest ticaret, sürdürülebilir kalkınma ve uluslararası işbirliğine odaklanarak dünya ekonomisinin toparlanmasını desteklemek ve istikrarlı küresel sanayi ve tedarik zincirlerini sürdürmek için önemli bir misyona ve acil bir sorumluluğa sahip olduklarını söyledi.

Konferansta Çin-Avustralya Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Tom Luckock ve diğer konuşmacılar bir konuşma yaparak genç girişimcileri ekonomik toparlanmaya olan güveni artırmaya, birliği güçlendirmeye ve küresel ekonomik yönetişime canlılık katmak için yakın iletişim kurmaya çağırdı.

China Investment Corporation’ın başkan yardımcısı ve yatırımdan sorumlu başkan yardımcısı Qi Bin ve Çin’deki İspanya Ticaret Odası başkanı Luis Rubio, dünya ekonomik durumu, Kuşak ve Yol’un inşası ve Çin-AB işbirliği konularında açılış konuşmaları yaptılar.

WhatsApp Image 2023 05 11 at 08.57.02 1 2 WhatsApp Image 2023 05 11 at 08.57.03 1 1WhatsApp Image 2023 05 11 at 08.57.03

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp